Błogosławiony ks. Stanisław Streich – świadek wiary i męczennik nadziei

fot. archpoznan.pl

W sobotę, 24 maja 2025 roku, w sercu Poznania – na placu katedralnym – odbyła się doniosła uroczystość beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha, kapłana męczennika, który oddał życie za wiarę w 1938 roku. Wydarzenie to zgromadziło rzesze wiernych, duchowieństwo z całej Polski, a także licznych gości – zarówno z kraju, jak i zagranicy. Eucharystii przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu Ojca Świętego Leona XIV ogłosił ks. Streicha błogosławionym Kościoła katolickiego.

Ks. Stanisław Streich został zamordowany 27 lutego 1938 roku podczas sprawowania Mszy świętej w Luboniu. Sprawcą był komunista, który z nienawiści do wiary dokonał zamachu na kapłana głoszącego Ewangelię i niosącego pomoc ubogim oraz robotnikom. Heroiczna śmierć ks. Streicha poruszyła lokalną społeczność i pozostawiła głębokie świadectwo odwagi, wiary i poświęcenia.

 

fot. Jan Jeliński / archpoznan.pl

 

Uroczystość pełna modlitwy, wdzięczności i radości

Beatyfikacja rozpoczęła się wczesnym rankiem, gdy wierni zaczęli gromadzić się na placu. Po projekcji filmu o życiu męczennika i wspólnej modlitwie, o godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza święta. Wśród celebransów obecni byli niemal wszyscy polscy biskupi, a także kard. Stanisław Dziwisz, abp Wojciech Polak – prymas Polski oraz abp Tadeusz Wojda – przewodniczący KEP.

Abp Zbigniew Zieliński, metropolita poznański, oficjalnie poprosił w imieniu całego Kościoła poznańskiego o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego. Odpowiadając na tę prośbę, kard. Semeraro odczytał apostolski list Leona XIV, który zatwierdził beatyfikację męczennika. Wzruszenie, łzy i radosne okrzyki „Dziękujemy!” rozbrzmiały wśród zgromadzonych, gdy ogłoszono błogosławionego.

W czasie liturgii odsłonięto obraz przedstawiający bł. ks. Stanisława z palmą męczeństwa, autorstwa Andrzeja Karpińskiego. Uroczystemu wniesieniu relikwii – Ewangeliarza przestrzelonego w czasie zamachu – towarzyszył specjalnie przygotowany hymn beatyfikacyjny. Relikwiarz wniósł ks. Roman Kubicki, proboszcz parafii w Luboniu, w której błogosławiony posługiwał.

Homilia: pasterz według serca Jezusa

W poruszającej homilii kard. Semeraro podkreślił, że bł. ks. Streich jest obrazem Dobrego Pasterza, który nie cofnął się przed ofiarą z własnego życia. – „Miłość, która nie cofa się przed oddaniem życia, jest najwyższym świadectwem wiary” – mówił purpurat. – „Jego śmierć ukazuje moc Krzyża i przypomina, że Kościół nie słabnie w prześladowaniach – on przez nie rośnie.”

W Roku Jubileuszowym nadziei, beatyfikacja męczennika stała się – jak zaznaczył kardynał – przypomnieniem, że chrześcijanin odnajduje Boga także w cierpieniu, które może stać się okazją do wzrostu w wierze. – „Błogosławiony Stanisław mówi dziś do nas nie z ambony, lecz z ambony swego ofiarowanego życia” – podkreślił kaznodzieja.

 

fot. Jan Jeliński / archpoznan.pl

 

Dziedzictwo męczeństwa

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. kan. dr hab. Wojciech Mueller, promotor procesu beatyfikacyjnego, a także przedstawiciele rodziny błogosławionego. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytany przez minister Beatę Kempę, przypomniał, że ks. Streich był pierwszym z kapłanów zamordowanych przez komunistów za wiarę. Prezydent określił jego śmierć jako dramatyczny symbol walki ideologii z Ewangelią.

Metropolita poznański dziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości – od służb porządkowych, duszpasterstw specjalistycznych po orkiestrę wojskową. Szczególne słowa skierował do rodziny błogosławionego: – „Wśród was nauczył się wierzyć i kochać Kościół. To wasze świadectwo było początkiem jego świętości.”

Dziedzictwo, które trwa

Następnego dnia ulicami Poznania przeszedł Marsz dla Życia, wieńcząc duchowe obchody beatyfikacyjne. W niedzielę papież Leon XIV wspomniał nowego błogosławionego podczas modlitwy „Regina Coeli” mówiąc: – „Niech jego przykład będzie inspiracją dla wszystkich kapłanów, by z oddaniem służyli Ewangelii i ubogim.”

Ks. Stanisław Streich urodził się w 1902 roku w Bydgoszczy. Po święceniach w 1925 roku oddał się pracy duszpasterskiej i edukacyjnej. W 1935 roku został proboszczem nowo utworzonej parafii św. Jana Bosko w Luboniu. W 1938 roku został zamordowany podczas Mszy świętej odprawianej dla dzieci. Proces jego beatyfikacji rozpoczął się w 2017 roku, a jego relikwie spoczywają dziś w bocznym ołtarzu kościoła, który sam tworzył.

Dziś Kościół w Polsce ma nowego orędownika – pasterza wiernego aż do końca. Błogosławiony ks. Stanisław Streich pozostaje świadkiem nadziei, znakiem zwycięstwa dobra nad złem i przykładem świętości ukrytej w zwyczajnym, lecz wiernym życiu kapłańskim.

Błogosławiony ks. Stanisławie – módl się za nami.

GLORY Alleluja! Wyjątkowe wydarzenie muzyczne na Jezioranach

XXXIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej

ŚREMSONG'24

DO STARTU POZOSTAŁO:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Zobacz także

GLORY Alleluja! Wyjątkowe wydarzenie muzyczne na Jezioranach

Spotkanie autorskie z Magdaleną Wolińską-Riedi w Śremie

Wieczór autorski Magdaleny Wolińskiej-Riedi w Śremie

ŚREMSONG 2025: Tysiące głosów, jedno przesłanie – „Żyj tak, by pytali cię o Boga”

Błogosławiony ks. Stanisław Streich – świadek wiary i męczennik nadziei

Ministranci z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie triumfatorami Archidiecezjalnego Turnieju Siatkówki!