Śremskie parafie mają nowych lektorów i ceremoniarzy

W sobotę 19 października 2024 r. o godzinie 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu odbyła się uroczysta Msza święta z błogosławieństwem do pełnienia funkcji liturgicznych dla ministrantów starszych, lektorów, psałterzystów, ceremoniarzy i animatorów liturgicznych. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. Podczas tej uroczystości, uczestnicy kursów wakacyjnych, które odbyły się w ciągu minionego lata, zostali oficjalnie promowani do nowych ról w zgromadzeniu liturgicznym.

W ceremonii wzięli udział nie tylko nowi ministranci i lektorzy, ale także ich rodziny, przedstawiciele parafii oraz księża opiekunowie, którzy wspierali młodych ludzi w czasie przygotowań do tej ważnej chwili. Wśród promowanych znalazła się także grupa ministrantów ze Śremu. Błogosławieństwo otrzymało:

  • 2 ministrantów z parafii farnej NMP Wniebowziętej w Śremie,
  • 2 ministrantów z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,
  • 2 ministrantów z parafii Ducha Świętego w Śremie,
  • 2 ministrantów z parafii bł. Michała Kozala w Śremie.

Kim są lektorzy i ceremoniarze?

W zgromadzeniu liturgicznym pełnione funkcje mają głębokie znaczenie i są ściśle powiązane z przygotowaniem do sprawowania Mszy świętej oraz innych sakramentów. Do najważniejszych funkcji, które obejmują promowani ministranci, należą rola lektora oraz ceremoniarza.

Lektor to osoba, która podczas liturgii czyta wyznaczone fragmenty Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Jest to odpowiedzialna rola, wymagająca zarówno znajomości tekstów, jak i umiejętności przekazania ich w sposób wyrazisty i zrozumiały dla zgromadzonych wiernych. Lektor powinien też znać znaczenie Słowa Bożego, które odczytuje, i być gotowy do dzielenia się nim z innymi w duchu wiary.

Warto jednak podkreślić, że ministrant pełniący funkcję lektora, to nie to samo co lektor ustanowiony. Lektor ustanowiony jest osobą świecką (lub klerykiem), którą biskup oficjalnie powołał do trwałej posługi czytania Pisma Świętego w liturgii. To wyższa, formalna posługa, której nie można łączyć z funkcją ministranta lektora.

Ceremoniarz to najważniejsza funkcja w zgromadzeniu liturgicznym. Osoba pełniąca tę funkcję jest odpowiedzialna za koordynację przebiegu całej celebracji liturgicznej. Ceremoniarz czuwa nad poprawnym przygotowaniem wszystkich elementów liturgii – od asysty przy ołtarzu po odpowiednie ustawienie procesji, a także dba o to, aby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami liturgicznymi. To rola dla osób doświadczonych, dobrze zaznajomionych z rytuałami Kościoła i zdolnych do szybkiego reagowania w przypadku niespodziewanych sytuacji.

I niedziela adwentu

XXXIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej

ŚREMSONG'24

DO STARTU POZOSTAŁO:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Zobacz także

I niedziela adwentu

fot. Ruch Śremskich Konserwatystów

Odbył się I Kongres Ruchu Śremskich Konserwatystów

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata – zakończenie roku liturgicznego

8 grudnia przypada 1. rocznica funkcjonowania Kaplicy Wieczystej Adoracji w Śremie

Już wkrótce XV Zaduszki Muzyczne w Śremskim LO

Czym jest odpust zupełny?